0
منو دسترسی
1396/04/26 در ساعت 12:04:08

معنی و روانشناسی رنگ ها

معانی رنگ ها در موقعیت های مختلف متفاوت است.

معنی و روانشناسی رنگ ها

قرمز
قرمز رنگ آتش و خون است بنابر این با انرژی ، جنگ ، خطر ، قدرت و پایداری، احساسات شدید ، تمایلات و عشق همراه است.این رنگ به شدت احساسات را بر می انگیزد.متابولیسم بدن انسان را بالا برده و باعث افزایش تعداد تنفس شده و فشار خون را افزایش می دهد.قابلیت دید بسیار بالایی دارد و به همین دلیل علامت توقف ، چراغ توقف راهنمایی و اتومبیل و تجهیزات قابل اشتعال را با رنگ قرمز نشان می دهند.در نشان ها و افتخارات نشان دهنده شجاعت و دلیری است و رنگی است که در اکثر پرچم های کشور ها دیده می شود.

زرد
زرد رنگ تابش خورشید است.با لذت،شادی،عقل و انرژی همراه است.زرد اثر گرم کننده و محبت دارد و حس شوخ طبعی را تحریک می کند و باعث افزایش نیروی ماهیچه ها میشود.عمدتا با غذا ها همراه است.زرد روشن و براق توجهات را به خود جلب می کند و به همین دلیل ماشین تاکسی را به رنگ زرد رنگ میزنند.در صورتی که از این رنگ زیاد استفاده شود تاثیرات آزاردهنده دارد و مطالعات نشان داده اند که نوزادان در اتاق های زرد بیشتر گریه می کنند.هنگامی که زرد در کنار رنگ مشکی قرار گیرد زودتر از هر رنگ دیگری دیده میشود و از این خصوصیت برای نمایش اخطار بهره می برند.در نشان ها و نمادها زرد یادآور افتخار و وفاداری است و پس از آن زرد با ترسویی و بزدلی همسو می باشد.

سبز
رنگ سبز رنگ طبیعت است.سمبل رشد،نظم ، تازگی ، حاصلخیزی و باروری است.این رنگ احساس آرامش شدیدی را به شما القا خواهد کرد.سبز تیره نیز عموما همراه با پول و ثروت می باشد.
این رنگ قدرت درمان بالایی دارد و رنگی است که بیشترین اثر را در استراحت چشم انسان داراست و می تواند باعث بهبود بینایی شود.رنگ سبز پایداری و استقامت را نشان می دهد.گاهی اوقات این رنگ نشان تازه کار بودن است!در میان نماد ها و نشان ها سبز نماد رشد و امیدواری است و در نقطه مقابل قرمز که به معنی قرار میگیرد و نشان آرامش است و در علائم راهنمایی و رانندگی نشان دهنده آزاد بودن مسیر است.
هنگامی که قصد تبلیغات برای داروها و محصولات بهداشتی را دارید از این رنگ استفاده کنید.این رنگ ارتباط مستقیمی با طبیعت دارد و برای تبلیغات محصولات دوست دار محیط زیست بسیار مناسب است.سبز تیره و چرکی معمولا با مفهوم پول و ثروت ، واژه ی دارایی و بانک همراه است.

آبی
آبی رنگ آسمان و دریا می باشد.عموما با عمق و پایداری همراه می شود.نماد راستی و حقیقت ، صداقت و وفاداری ، هوشمندی و خرد ، اعتماد به نفس ، هوش و ذکاوت ، جوانمردی و بهشت است.باعث بهره برداری بهتر روحی و جسمی می گردد.متابولیسم و سوخت و ساز بدن را کاهش می دهد و اثرات خونسرد کننده دارد.به شدت با آرامش و خونسردی همراه میباشد.در نشان ها و نماد ها ، نشان دهنده تقوا و بی ریا بودن است.
می توانید از این رنگ برای محصولات مرتبط با پاکی (فیلترهای آب،مواد شوینده) ، آسمان و هوا (خطوط هوایی،هواپیما،هواسازها و تهویه ها) ، آب و دریا ( سفرهای دریایی،آب معدنی) استفاده نمایید.برخلاف رنگ های گرم مثل قرمز ، نارنجی و زرد ؛ آبی با هوشیاری و وفاداری پیوند خورده است.
یک رنگ مردانه میباشد، با توجه به مطالعات،این رنگ در میان مردان بسیار مورد قبول می باشد.آبی تیره با عمق،تخصص و پایداری همراه است.

استفاده از این رنگ در محصولات غذایی و خوراکی توصیه نمی شود زیرا باعث کاهش اشتها می شود.هنگامی که با رنگ های گرم نظیر زرد یا قرمز همراه میشود اثرات بسیار سازنده ای دارد.به عنوان مثال ترکیب سه رنگ آبی ، زرد و قرمز ترکیبی برای قهرمانان می باشد.

0%